عنوان : عوامل قطع و وصلی آنتن وایرلس
توضیحات :

1- تغییر محل مودم یا روتر وایرلس

بدلیل اینکه سیگنال Wifi برد خیلی زیادی ندارد. دیوارها و اجسام بزرگ می توانند باعث کاهش آن شوند. هر مودم Wifi سیگنال را در تمام جهات اطراف خود پخش می کند که جهت افزایش دامنه موثر سیگنال ارسالی، مودم در صورت امکان باید در مرکز ساختمان محل زندگی یا محل کار قرار گیرد. با قرار دادن مودم در مرکز، فاصله دستگاه های گیرنده سیگنال (لپتاپ، موبایل، تبلت و …) تا محل مودم یا روتر وایرلس در تمام نقاط تقریبا یکسان خواهد بود. در غیر این صورت سیگنال ارسالی باید از موانع بیشتری عبور نموده و فاصله بیشتری طی نماید که باعث افت سیگنال در دیگر نقاط می شود . قرارگیری آنتن مودم به صورت عمودی، باعث افزایش منطقه تحت پوشش خواهد شد.

2- دستگاه های الکترونیکی

دستگاه هایی نظیر تلفن بی سیم، مایکروویو، اشیاء فلزی، کنترل تلویزیون، باز کننده درب پارکینگ و اجسام صیقلی (آینه، پنجره و …) که به نوعی در سیگنال اختلال ایجاد می کنند بایستی خاموش یا جابه جا شوند.

3- تعویض کانال (Channel) وایرلس

روترها و مودم های Wifi به صورت پیش فرض یک کانال را انتخاب می کنند. در یک ساختمان ممکن است چندین مودم Wifi وجود داشته باشد و همگی بر روی یک کانال باشند که این مسئله باعث افت کیفیت و تداخل در ارتباط می شود. بهترین راهکار انتخاب خلوت ترین کانال می باشد که مودم بر روی آن تنظیم شود. برای پیدا کردن بهترین کانال وایرلس و جلوگیری از تداخل سیگنال ها می توان از نرم افزارهای رایگان اسکن شبکه وایرلس نظیرutility free inSSIDer(سیستم عامل ویندوز) ، KisMAC (سیستم عامل مک) و Analyzer app Wifi (اندروید) استفاده نمود.

نحوه تغییر کانال وایرلس در مودم

با ورود به صفحه تنظیمات مودم بخش wireless گزینه Advanced را انتخاب نموده و در قسمت channel امکان تغییر کانال سیگنال می باشد. با استفاده از نرم افزارهای اسکن معرفی شده، شبکه های وایرلس اطراف و اینکه بر روی چه کانالهایی قرار گرفته اند قابل شناسایی می باشد و میتوان خلوت ترین کانال را انتخاب نمود. امروزه اکثر دستگاه ها از باند فرکانسی ۲٫۴ گیگا هرتز برای ارتباط بی سیم خود استفاده می کنند. در مناطق شلوغ مانند آپارتمان ها اختلال در سرعت و حتی در بعضی موارد قطع شدن ارتباط Wifi بیشتر است. در باند فرکانسی۲٫۴ گیگاهرتز اکثر کانال ها با هم همپوشانی دارند. تنها سه کانال ۱،۶،۱۱ با هم هیچ تداخلی ندارند. اما در باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز علاوه بر اینکه تعدد دستگاه های استفاده کننده بسیار کمتر از ۲٫۴ می باشد، هیچ تداخلی هم بین کانال های آن وجود ندارد. اگر از برنامه هایی استفاده میشود که نیاز به پهنای باند و سرعت بیشتری دارند و یا به صورت متناوب آنتن وایرلس قطع می شود باند 5 انتخاب بهتری است اما برای بهبود برد وایرلس بایستی باند ۲٫۴ را انتخاب کرد.

4- دانلود و نصب آخرین نسخه کارت وایرلس

آخرین نسخه درایور را میتوان از وب سایت سازنده درایور کامپیوتر یا لپ تاپ دانلود نمود. معمولا در صفحه دانلود بخشی با عنوان Networking وجود دارد که مطابق شکل زیر، لیستی از درایور ها را می توان در این قسمت مشاهده کرد. در همین لیست گزینه ای با عنوان Wireless وجود دارد.

10uHOIjB2C

شماره مدل کارت وایرلس( wireless card ) سیستم، با راست کلیک بر روی گزینه Computer ، انتخاب Properties و سپس Advanced system settings قابل دسترسی است. 

6cynmpWFbj

در ادامه روی تب Hardware کلیک کرده و گزینه Device Manager انتخاب می شود.

X3r8MoUmL0

در این بخش لیستی نمایش داده می شود که مقابل هر یک علامت + وجود دارد. گزینه Network Adapters را انتخاب نموده و بر روی علامت + کلیک نموده تا گزینه های موجود برای وایرلس سیستم نمایش داده شود.

aTf3crsw46

5- به روزرسانی Firmware مودم

آپدیت مودم های وایرلس به صورت خودکار انجام نمی شود و بایستی بر اساس مدل مودم، Firmware مربوط به سازنده مودم را دانلود و مراحل نصب را طی کرد. پیشنهاد می شود که به روزرسانی نسخه جدید توسط شخصی با دانش کافی انجام گیرد.


ارتباطات مردمی 2021

سامانه خدمات تلفن همراه 9990

خدمات تلفن همراه از طریق تلفن ثابت 09129990

سامانه ثبت خرابی تلفن ثابت 20117

پرداخت قبوض تلفن 2000

کلیه حقـوق محفوظ و متعلـق به شرکت مخابرات ایران منطقه خراسان رضوی

آدرس : مشهد - خیابان امام خمینی - ساختمان مرکزی مخابرات منطقه خراسان رضوی - صندوق پستی 333-91735

تلفنخانه : 38111

فکس: 38112525 051

تست سرعت