عنوان : دلایل دریافت خطای Certificate در مرورگرها
توضیحات :

 نویسنده : سرکار خانم مهندس واعظ زاده _ کارشناس پشتیبانی 2020

گواهی SSL چیست

کلمه SSL مخفف Secure Sockets Layer و در فارسی لایه سوکت امن و به صورت ساده‌تر یک تکنولوژی استاندارد برای حفظ امنیت تراکنش‌ها و اطلاعات تبادل شده بین دو کاربر و یا کاربر و سایت و یا سرور می‌باشد. در واقع SSL پروتکلی است که به وسیله آن ارتباطات با یک کلید رمزگذاری می شود. استفاده از آن باعث می شود زمانی که قرار است اطلاعات را به سایتی که دارای گواهینامه SSL است بفرستیم باید از یک کلید به عنوان قالبی برای به رمز درآوردن اطلاعات بین کلاینت و سرور استفاده شده باشد و از تغییر و یا خوانده شدن اطلاعات توسط هکرها و کاربران واسطه جلوگیری می‌کند. این تکنولوژی از طریق رمزنگاری بسیار پیشرفته امکان خوانده شدن اطلاعات انتقالی را غیر ممکن می‌سازد.

YNSao9vAne

تشخیص گواهی SSL وب سایت

مرورگرها تلاش می کنند به گواهی های SSL متصل شوند و در صورت ناسازگاری موجب ارور certificate می شود. به صورت کلی اگر روی وبسایتی گواهینامه SSL نصب شده باشد در زمان باز کردن وبسایت در قسمت نوار آدرس در پشت نام دامنه وبسایت پروتکل به صورت https نمایش داده می‌شود. یکی از لازمه‌های دیگر نیز نمایش قفلی سبز رنگ در پشت آدرس هست که نمایش‌دهنده این موضوع می‌باشد.

FajtXrxjsv

لازم به ذکر است، خطای SSL یا ارور certificate زمانی که SSL به طور صحیح روی سرور نصب نشده باشد، گاهی توسط مرورگرها نمایش داده می شود. در ذیل برخی از خطاهای رایج در مرورگر های مختلف ذکر شده است که در بخش های بعدی روش رفع هر یک از خطاها توضیح داده خواهد شد.

 • This Connection is Untrusted
 • Secure Connection Failed
 • The certificate is only valid for (site name)
 • certificate will not be valid until
 • The certificate expired on date
 • The certificate is not trusted because the issuer certificate is unknown
 • The certificate is not trusted because it is self-signed
 • Server Security Certificate Not Yet Valid
 • Cannot connect to real domain-name.com
 • There is a problem with this website’s security certificat

راه حل کلی رفع مشکل

1.خطای certificate و SEC Error Expired Certificate ممکن است در صورتی که منطقه یا ناحیه زمانی ایستگاه کاری خود را اشتباه تنظیم کرده باشید ظاهر شود. شما ممکن است در این حالت پیغام خطای The security certificate presented by this website has expired or is not yet valid را دریافت کنید. برای حل این مشکل در ویندوز مراحل زیر را دنبال کنید.

روی دکمه Start کلیک کنید و در کادر جستجو Time را تایپ کنید. گزینه Date and Time را انتخاب کنید. اگر تاریخ یا زمان اشتباه است گزینه Change date and time را برای تغییر آن انتخاب کنید. اگر منطقه زمانی اشتباه است گزینه Change date and time را برای تغییر آن انتخاب کنید. بعد از انجام کار OK را انتخاب کنید.

Ho1tWnifIE

2.خطای certificate یا خطای https در مرورگر Firefox ویندوز 

مرورگر فایرفاکس هنگامی که قادر به دسترسی به یک وب سایت یا صفحه ایمن نباشد، برای نمایش ارور Certificate یکی از این دو پیغام را نمایش می دهد:

1.خطای "Secure Connection Failed"

2.خطای "This Connection is Untrusted"

مرورگر فایرفاکس هنگامی که قادر به شناسایی مجوز گواهی SSL نباشد پیغام خطای"Secure Connection Failed" و هنگامی که یک اتصال ناامن و غیر قابل اعتماد داشته باشد پیغام خطای"This Connection is Untrusted" را نمایش می دهد. زیرا گواهی سطح متوسط نصب نمی شود و یا تنظیمات فایر فاکس اشتباه تنظیم شده است.

رفع خطای Secure Connection Failed 

این خطاها زمانی اتفاق می افتد که مرورگر گواهی (CA) مربوط به گواهینامه SSL را تشخیص نمی دهد. با این حال، با اضافه کردند یک CA (Certificate Authority) جدید در مرورگر، این موضوع را می توان حل کرد. در غیر این صورت می توانید با انتخاب گزینه Add Exception و وارد کردن آدرس سایت مورد نظر و انتخاب گزینه  Get certificateپیغام نادیده گرفته شود.

 • روش اول:معتبرترین روش برای رفع این مشکل با انجام اقدامات زیر صورت میپذیرد.

1.یک گواهی SSL معتبر دانلود کنید.

2. گزینه ای که نام آن "Trust this CA to identify websites" را انتخاب کنید و ok را بزنید.

3.با انتخاب این گزینه CA روی مرورگر فایرفاکس شما نصب خواهد شد.

kx5ahgpjO4

 

 • روش دوم:این روش با کاهش امنیت صورت می گیرد اما کاهش امنیت راه حل مناسبی نمی باشد.

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید. دکمه start را فشار دهید. عبارت Internet Options را تایپ کنید. از نتایج جستجو گزینه Internet Options را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده سربرگ Security را انتخاب کنید. روی Trusted sites کلیک کنید. در قسمت Security level for this zone  نوار لغزنده را روی Medium-low قرار دهید. حالا دکمه OK را برای ذخیره تغییرات انتخاب کنید. کامپیوتر را ریستارت کنید.

ckbWgGfwgw

 • روش سوم:فایرفاکس را باز کنید و در نوار آدرس عبارت about:config را تایپ کنید و Enter بزنید. پیغام هشداری به شما نمایش داده می شود روی I accept the risk کلیک کنید.

 

a67enfVhGi

سپس در کادر جستجو عبارت security.ssl.enable_ocsp_stapling را تایپ کنید و در قسمت value دو بار کلیک نمایید تا مقدار True به مقدار false تغییر پیدا کند. حالا سعی کنید به سایت مورد نظرتان مجدد وارد شوید.

m4Ab1lfQSK

 • روش چهارم: اگر کامپیوتر شما از طریق پروکسی پیکربندی شده باشد، برای دسترسی به اینترنت ممکن است خطای Secure Connection Failed را دریافت کنید.

برای حل این مشکل در منوی Tools فایرفاکس سربرگ Option را انتخاب کنید. به قسمت Advance بروید و روی سربرگ Network کلیک کنید. روی دکمه Setting در فیلد Connection کلیک کنید. یک پنجره به شما نمایش داده می شود که تنظیمات اتصال را نشان می دهد.

در پنجره Connection Setting اگر a manual proxy connection انتخاب شده است این بدان معناست که رایانه شما با استفاده از یک پروکسی به صورت دستی پیکربندی شده است. بنابراین، شما باید بررسی کنید که آیا همه فیلدهای پروتکل (پروکسی HTTP، پروکسی SSL، پروکسی FTP،SOCKS میزبان) به درستی وارد شده است یا خیر. اگر تنظیمات به درستی انجام نشده است آنها را تغییر دهید و بعد OK کنید. در صورت عدم نیاز به پروکسی تیک گزینه No proxy  همین بخش را بزنید و پنجره را OK کنید.

ztealFVm93

 

رفع خطای This Connection is Untrusted 

زمانی که مرورگر موزیلا فایرفاکس با یک آدرس URL ناامن مواجه می شود پیغام خطای This Connection is Untrusted  را به شما نمایش خواهد داد. برای برطرف کردن این خطا ابتدا سعی کنید که سایت را به صورت HTTP  بار گذاری نمایید(نه .( https این روش غالبا کار می کند اگر کار نکرد ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

qX5pwucn6f

روش اول: راه حل ابتدایی برای رفع این مشکل، نصب یک "Intermediate Certificate" یا گواهی متوسط است.

روش دوم:انجام تنظیمات Options > Privacy and security > Certificates در فایر فاکس می باشد،حال حال تیک گزینه زیر را بزنید :

Query OCSP responder servers to confirm the current validity of certificates

R8dPJ3MEpe

 روش سوم: دکمه I Understand the Risks و سپس دکمه Add Exception را فشار دهید.

pt6Vsl1Amp

حال صفحه Add Security Exception مانند زیر نمایش داده خواهد شد. گزینه Permanently store this exception را از حالت انتخاب خارج کنید و دکمه Confirm Security Exception را فشار دهید. دوباره وب سایت را مجددا بارگذاری نمایید.

uAXeyHOpRL

3.خطای certificate یا خطای https در مرورگر Google Chrome 

امروزه گوگل کروم به دلیل سرعت، امنیت و اعتمادی که برای کاربران ایجاد می کند، به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که یک کاربر سعی می کند از SSL کپی برای باز کردن صفحه یا وب سایت استفاده کند یکی از پیغام خطاهای زیر نمایش داده می شود :

1.خطای "SSL Certificate is not trusted"

2. خطای " SSL Certificate Mismatch"

کروم خطای "SSL Certificate is not trusted" را به دلیل اینکه گواهی SSL به صورت Self-signed (گواهی خودش را تایید میکند) در سرور نصب شده است ، نمایش داده می شود و خطای " SSL Certificate Mismatch" را هنگامی که کاربر تلاش میکند تا به یک دامنه غلط که در آن گواهی SSL تایید نشده است ، دسترسی پیدا کند نمایش می دهد.

رفع خطای " SSL Certificate is not trusted"

نوع خطاها زمانی اتفاق می افتد که گواهی SSL توسط Google Chrome مورد اعتماد نیست. این پیام های خطا عمدتا به این علت است که وب سایت با گواهی خود امضا شده است. با این وجود اگر بتوانند گواهینامه های SSL صادر شده توسط یک گواهینامه معتبر (CA) مانند Symantec ، GeoTrust ، RapidSSL ، Thawteو Comodo را نصب کند ، می توان از بروز این خطا اجتناب کرد.در غیر این صورت می توانید با انتخاب گزینه Proceed anyway پیغام نادیده گرفته شود.

bLghhYiyuM

 

رفع خطای " SSL Certificate Mismatch"

عموما ، پیغام خطای فوق هنگامی که کاربر تلاش کند تا به یک دامنه یا هاست با نام اشتباه دسترسی پیدا کند ، نمایش داده می شود. به طور مثال هنگامی که کاربر تلاش کند تا به وب سایت "google.com" دسترسی پیدا کند در حالی که گواهی برای www.google.com ایجاد شده باشد.در غیر این صورت می توانید با انتخاب گزینه Proceed anyway پیغام نادیده گرفته شود.

bdowrvynkR

4.خطای certificate یا خطای https در مرورگر Internet Explorer

اینترنت اکسپلورر ، متعلق به مایکروسافت و مرورگری امن برای کاربران خود است ، هنگامی که یک کاربر تلاش میکند تا به یک صفحه یا وب سایت رمزگذاری شده با پیوند SSL ، دسترسی پیدا کند ، دو نوع ارور certificate expired را نمایش می دهد.

1.خطای " Untrusted SSL Certificate"

2. خطای " Invalid SSL Certificate"

اینترنت اکسپلورر خطای" Untrusted SSL Certificate" را هنگامی که مرورگر به گواهی روت شده ای دست یابد که توسط CA معتبر تایید نشود نمایش داده و خطای " Invalid SSL Certificate" را هنگامی که کاربر تلاش کند تا به یک دامین که غلط است یا SSL آن نصب نشده باشد دسترسی پیدا کند نمایش می دهد.

رفع خطای "Untrusted SSL Certificate"

این پیغام خطا هنگامی ظاهر می شود که گواهی SSL توسط CA اعتباربخشی نشده است.با این حال با وقوع این ارور certificate می توان توسط یک گواهینامه معتبر (CA) مانند Symantec ، GeoTrust ، RapidSSL ، Thawte وComodo   روند نصب را دوباره بررسی کرد.

hvEPzxmVT0

رفع خطای " Invalid SSL Certificate"

این مرورگر نیز مانند سایر مرورگرها، خطای فوق را هنگامی که کاربر تلاش میکند تا به یک دامنه غلط که در آن گواهی SSL تایید نشده است، دسترسی پیدا کند نمایش می دهد. در غیر این صورت می توانید با انتخاب گزینه (Continue to this website(not recommended پیغام نادیده گرفته شود.

vx2KBCtF0w


ارتباطات مردمی 2021

سامانه خدمات تلفن همراه 9990

خدمات تلفن همراه از طریق تلفن ثابت 09129990

سامانه ثبت خرابی تلفن ثابت 20117

پرداخت قبوض تلفن 2000

کلیه حقـوق محفوظ و متعلـق به شرکت مخابرات ایران منطقه خراسان رضوی

آدرس : مشهد - خیابان امام خمینی - ساختمان مرکزی مخابرات منطقه خراسان رضوی - صندوق پستی 333-91735

تلفنخانه : 38111

فکس: 38112525 051

تست سرعت